Kiedy najlepiej kupić pierwsze ubuwie?

Z zakupem pierwszej pary butów dla malucha nie należy się zbytnio spieszyć. Stopa małego dziecka nie znosi nadmiernego ucisku, gdyż może to prowadzić do jej zniekształceń. Do sklepu obuwniczego z dzieckiem najlepiej wybrać się pierwszy raz dopiero, kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze samodzielnie kroki – pierwsze buty kupujemy więc około 10.-12. miesiąca życia.
Stopy niemowlęcia nie potrzebują zabezpieczenia w postaci butów, gdyż nie są one narażone na bezpośredni kontakt z podłożem, który mógłby być przyczyną urazów. Stopa niemowlęcia ma też inną budowę anatomiczną niż stopa dorosłego człowieka. Pokryta jest ona od spodu warstewką tkanki tłuszczowej chroniącej przed szkodliwym wpływem zimnego powietrza. Mięśnie i wiązadła tuż po narodzinach są bardzo słabe, ale szybko wzmacniają się w efekcie “ćwiczeń”, jakie dziecko codziennie wykonuje bawiąc się i wymachując nimi. Doskonałym ćwiczeniem, które rodzice mogą wykonywać z dzieckiem , jest łaskotanie podeszew stópek – zmusza ono niemowlaka do przykurczania ich, a tym samym ćwiczy mięśnie. Trzeba wiedzieć, że dzieci rodzą się z tzw.”płaskostopiem fizjologicznym”, które zanika około 3.-4. roku życia.
W przypadku dzieci, które jeszcze nie opanowały trudnej sztuki chodzenia, buty można doskonale zastąpić specjalnymi skarpetkami dla niemowląt. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę stóp przed niską temperaturą otoczenia, a jednocześnie nie są obciążeniem dla maluszka. Przy zakupie trzeba pamiętać, aby wybrać najlepsze. Koniecznie muszą one być wykonane z bawełny, która umożliwia skórze swobodne oddychanie. Rozmiar musi być dobrany tak, aby skarpetki nie uciskały delikatnych stópek dziecka. Warto wybrać skarpetki zaopatrzone w gumowe wypustki, które zapobiegają ślizganiu. Jest to szczególnie ważne dla niemowląt na etapie raczkowania lub uczących się chodzenia.